جزییات مطلب

عنوان

پرکردن دندان

درباره مطلب

پرکردن دندان

پر کردن دندان یکی از راه های درمان پوسیدگی می باشد. دندان ها به دلایل زیادی ممکن اند در معرض پوسیدگی و سوراخ شدن قرار بگیرند. بسیاری از این پوسیدگی ها قابل درمان هستند.

دندان ها در طول زندگی فرد در معرض انواع غذاها و نوشیدنی ها قرار دارند. همین عوامل می توانند موجب آسیب و پوسیدگی دندان شوند. حساسیت دندان از جمله نشانه های پوسیدگی به شمار می رود. هنگامی که فرد با خوردن یا نوشیدن غذاها و مایعات گرم دچار درد یا حساسیت می شوند، نشانه آن است که دندان ها نیاز به درمان پوسیدگی دارند. همچنین هنگامی که دندان فرد در اثر غذا خوردن یا فشار وارد شدن دچار درد شوند می توان حدس زد که دندان ها به پوسیدگی مبتلا شده اند و نیاز مند انجام روش های درمانی مانند پرکردن آن می باشند. گاهی اوقات دندان بر اثر ضربه یا حادثه دچار ترک یا شکستگی می شود. در این موارد پر کردن دندان به عنوان یک راه جلوگیری از شکستگی پیشنهاد می شود. ما در این مقاله به پرکردن دندان و انواع مواد مورد استفاده در این روش درمانی اشاره می کنیم.

 

انواع مواد برای پر کردن دندان

کلینیک های مختلف دندانپزشکی انواع مواد مختلفی را برای پرکردن دندان توصیه می کنند. آشنایی با انواع مواد پرکننده می تواند به انتخاب مناسب آن برای رفع پوسیدگی دندان کمک کند. پر کردن دندان یکی از رایج ترین روش های درمانی برای دندان های خراب و پوسیده است.

در این روش ابتدا دندان باز و ریشه آن معاینه می شود. اگر ریشه آن دچار عفونت شده باشد به طور کامل  شستشو داده تا عفونت آن از بین رود. گاهی نیاز به استفاده از داروها برای از بین بردن عفونت در ریشه دندان است. پس از پاکسازی ریشه و کانال های دندان از عفونت و باکتری ها، می توان دندان را  پر و یا اصطلاحا مهر و موم کرد. در ادامه به انواع موادی که با استفاده از آن ها می توان دندان را پر نمود اشاره می کنیم.

به طور کلی پنج نوع اصلی مواد پر کننده دندان وجود دارد که عبارت اند از : کامپوزیت، پر کننده های آمالگام نقره ای، گلاس آینومر، سرامیک، پر کننده های طلا.

پر کردن با کامپوزیت

کامپوزیت ها یکی از انواع اصلی مواد پرکننده دندان محسوب می شود. در میان انواع مختلفی از مواد پر کننده دندان ها، کامپوزیت در میان افراد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این ماده پر کننده دندان عمدتا از رزین های مختلفی تشکیل شده است. کامپوزیت می تواند حفره ایجاد شده در دندان آسیب دیده را پر کند. این ماده حالت نیمه جامد دارد. یعنی در حالی که هنوز سفت و محکم نشده و حالت خمیری دارد در دندان اعمال می شود. پس از پر شدن حفره دندان با کامپوزیت، دندان تحت نور (آبی) قرار می گیرد تا اصطلاحا مواد کامپوزیتی پخته شده و به صورت محکم در دندان جای بگیرد. به عبارت دیگر، از نور آبی به عنوان کاتالیزور برای سخت کردن مواد استفاده می شود تا حفره کاملاً پوشانده شود.

پرکننده های آمالگام نقره ای

به مدت یک قرن و نیم، دندانپزشکان در سراسر جهان از آمالگام به عنوان پر کننده دندان استفاده می کنند. آمالگام  ماده ای است که از ترکیب فلزات مختلف مانند جیوه ، قلع ، مس و نقره ساخته می شود. جیوه حدود نیمی از مخلوط را تشکیل می دهد. سایر مواد نیم دیگر آمالگام را شامل می شوند. جیوه موجود در این ترکیب به دلیل اینکه حالتی مایع دارد با سایر فلزات واکنش داده و موجب ایجاد یک مواد پر کننده بسیار محکم می شود. همچنین به دلیل وجود فلزات گفته شده، رنگ این ماده پر کننده بر خلاف کامپوزیت که سفید رنگ است دارای رنگ نقره ای می باشد. به همین خاطر به عنوان “پرکننده های نقره ای” نیز شناخته می شوند.

نکته مهم در مورد آمالگام این است که این ماده به سرعت سفت شده و باید سریعا در حفره دندان اعمال شود. برخی خطرات در مورد پر کردن آمالگام نقره وجود دارد. به طور مثال بخارات جیوه در ریه ها جذب می شوند که همین موضوع می تواند منجر به مشکلات ریه شود. به همین دلیل استفاده از این ماده رو به کاهش است.

پر کردن با گلاس آینومر

این ماده بیشتر برای پر کردن دندان کودکان استفاده می شود. در واقع به دلیل اینکه دندان کودکان از 7 سالگی به بعد می افتد و مجددا در می آید، نیاز نیست که از مواد محکم و سخت برای پر کردن آن استفاده شود. این ماده معمولا عمری کمتر از 5 سال دارد و ضعیف در نظر گرفته می شود. به همین خاطر بسیار مستعد ترک، ساییدگی و پارگی است. علاوه بر این رنگ این ماده نیز با رنگ طبیعی دندان بسیار مغایر است.

پر کردن با سرامیک

این ماده از جمله مواد گران قیمت در دندانپزشکی به شمار می رود. علت قیمت بالای آن نیز زیبایی و مقاومت آن می باشد. سرامیک بخاطر طراحی رنگ دندان و مقاومت زیاد در برابر سایش و لک شدن، انتخاب مناسب تری در میان مواد مختلف پر کننده دندان است. اما یکی از معایب این مواد شکننده بودن آن است که ممکن است در اثر ضربه ای نه چندان محکم شکسته شوند.

پر کردن با طلا

طلا به علت اینکه جز مواد زیست سازگار می باشد می تواند به عنوان مواد پرکننده دندان مورد استفاده قرار گیرد. استحکام و همچنین عدم خوردگی طلا می تواند بیش از 15 سال نیز در دندان ها دوام آورد. اما به دلیل قیمت بالای آن بسیار کم استفاده می شود. یکی از معایب طلا شکل گیری سخت آن در دندان است. طلا ممکن است به سختی در حفره دندان جا بگیرد. به طور کلی انتخاب مواد پرکننده دندان ابتدا با توجه به موقعیت دندان و میزان پوسیدگی آن و سپس با توجه به وضعیت مالی بیمار انتخاب می شود.

هزینه پر کردن دندان

پر کردن دندان مانند سایر روش های درمانی وابسته به یک سری عوامل خاص است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  • دندانپزشکی که این کار را انجام می دهد.
  • محلی که پر کردن دندان در آن انجام می شود.
  • تعداد دندان هایی که نیاز به پر کردن دارند.

کلام آخر

رعایت نکات بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا میزان ابتلا به پوسیدگی دندان در شما کاهش یابد. اما اگر در اهواز زندگی می کنید و همچین مشکلی برایتان پیش آمد می توانید با مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی آن را رفع کنید.

اطلاعات تماس

آخرین پست‌ها
  • دسته بندی دندانپزشکی و زیبایی
  • آدرس اهواز - کیان آباد – بین 20 و 21 – ساختمان کیان – طبقه سوم – واحد 6
  • زبان فارسی
  • نویسنده دکتر سید حامد حسینی
  • اینستاگرام
  • واتساپ