جزییات مطلب

عنوان

تزریق چربی به دست

درباره مطلب

تزریق چربی به دست

در حال حاضر از تزریق چربی برای جراحی ترمیمی و زیباسازی پستان، باسن و نواحی مختلف بدن به طور موفقیت آمیز استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد تزریق چربی به دست، چگونگی انجام آن و مزایا و معایب آن صحبت نماییم.

تزریق-چربی-به-دست

تزریق چربی به دست چیست؟

در طول تاریخ انسان ها همواره به دنبال زیبایی بیشتری بودند و برای رسیدن به زیبایی از روش های متفاوتی استفاده می کردند. دست ها ابزاری کلیدی برای بیان موقعیت ممتاز و همچنین نشان دادن خلاقیت بوده اند. از این رو با توجه به اهمیت بالای دست ها در زندگی اجتماعی و با پیشرفت علوم پزشکی مدرن، از تزریق چربی برای جوانسازی و بهبود وضعیت دست ها استفاده می شود.

با استفاده از تزریق چربی به دست می توان کانتور بهتری در آناتومی دست ایجاد و پوست آن را با استفاده از لیپو پیلینگ جوانسازی نمود. کاهش حجم بافت چربی در دست ها می تواند علائم پیری پوست را برجسته تر نشان دهد. از جمله ایرادات دستی که پوست پیر دارد می توان به کاهش کیفیت پوست، افتادگی و شل شدن آن، رگ ها و تاندون های قابل مشاهده، رنگدانه های پوستی و حتی چین و چروک و عدم وجود بافت چربی زیر جلدی روی دست اشاره نمود.

با استفاده از تزریق چربی به دست می توان به بازیابی حجم دست ها کمک نمود و موجب جوانسازی دست ها شد. هنگام مبارزه با علائم پیری بیشتر افراد فقط به پوست صورت توجه می‌کند و از زیبایی و جوان ماندن پوست دست ها غافل هستند. برای جوان تر به نظر رسیدن نه فقط پوست صورت بلکه پوست دستانی اهمیت دارد. زیرا دست ها نیز با بالا رفتن سن بافت چربی و کلاژن خود را از دست داده و رگها و تاندون ها در آنها بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرد. تزریق چربی در بدن مانند فیلر های پوستی عمل می‌کند و با افزایش حجم دستها موجب جوانسازی آن ها می شود.

نحوه ی انجام تزریق چربی به دست

برای تزریق چربی به دست ابتدا باید آماده سازی انجام شود تا پس از آن تزریق چربی به دست انجام شود. معمولا چربی از لگن ران و یا نواحی اطراف شکم استخراج می شوند. اما علاوه بر مناطق گفته شده از هر نقطه از بدن که رسوبات اضافی از بافت چربی دارد می توان بافت چربی را خارج نمود. برای تزریق چربی به صورت یا دست ابتدا بیمار بیهوش می شود و پس از آن ناحیه اهدا کننده تمیز می شود.

بعد از تمیز سازی یک برش کوچک برای قرار دادن یک کانول در منطقه اهدا کننده ایجاد می شود. معمولاً در ناحیه مورد نظر مایع ترکیبی از سالین، لیدوکائین و اپی نفرین است نفوذ خواهد کرد. پس از این مرحله چربی ها از بافت جدا کننده جدا می شوند و در یک ظرف مخصوص مکش می شوند.

بعد از تکمیل فرایند مکش، ناحیه اهدا کننده در یک لباس فشاری بانداژ می شود. این فشار موجب می شود تا میزان کبودی و تورم و ترشحات به حداقل برسد. در مرحله ی بعد چربی استخراج شده از هر نوع آلودگی تمیز شده و آماده تزریق می شود. با استفاده از یک سوزن کوچک یک سوراخ بسیار باریک در مورد دست ایجاد می شود تا کانولا درون آن وارد شود.

بعد از قرار گیری کانولا در برش ایجاد شده، چربی های خالص سازی شده به مناطقی از دست که دچار کمبود حجم هستند تزریق می‌شوند. معمولا هنگام تزریق چربی به دست چربی بیشتری تزریق می‌شود، زیرا مقدار قابل توجهی از این چربی مجدد جذب بدن می شود.

پس از اتمام تزریق چربی کانولا از مچ دست خارج می شود. برای اطمینان از توزیع یکنواخت چربی در دست، ممکن است است دست برای مدت کوتاهی ماساژ داده شود. در حقیقت هدف اصلی از جوانسازی دست، افزایش حجم مناطق شل و چروکیده ی دست است تا ضمن پوشاندن عروق و تاندون ها، کیفیت پوست نیز بهبود یابد.

مزایای تزریق چربی به دست

اولین مزیت تزریق، افزایش چشمگیر حجم دست هاست. تزریق چربی موجب می شود حجم دست ها به طرز شگفت انگیزی افزایش یابد. با افزایش حجم دست ها، تعداد زیادی از چین و چروک های روی آن نیز برطرف خواهند شد.

با استفاده از تکنیک های ویژه الاستیسیته ی پوست دست افزایش خواهد یافت و پوست دست حالتی لطیف و کشسانی خواهد داشت. رفع لک های تیره ی ناشی از افزایش سن روی پوست دست از دیگر مزایای جوانسازی پوست دست با تزریق چربی می باشد.

مزایای-تزریق-چربی-به-دست

عوارض جانبی تزریق چربی به دست

 • ممکن است در مناطق تزریق شده کیست ایجاد شود.
 • احتمال عفونت بعد از تزریق وجود دارد.
 • احتمال نکروز یا مرگ سلول های چربی وجود دارد.
 • ممکن است تعدادی از سلول های چربی تزریق شده به سمت پستان حرکت نمایند.

البته تمامی موارد گفته شده احتمالات ممکن است و در تعداد کمی از بیماران رخ می دهد و به این معنی نیست که تمامی بیماران به این موارد مبتلا خواهند شد.

نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی به دست

 • بعد از انجام تزریق چربی برای کاهش تورم و احساس ناراحتی از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 • از وارد آوردن هر نوع فشار بر روی دست خودداری نمایید.
 •  2 تا 3 هفته بعد از تزریق چربی دست ها متورم به نظر خواهند رسید، بنابراین نگران تورم دستهایتان نباشید.
 • معمولا یک هفته بعد از عمل قادر خواهید بود فعالیت های روزانه ی خود را از سر بگیرید. اما توجه داشته باشید فشار زیادی به دست ها اعمال نشود.

مراقبت-های-بعد-از-تزریق-چربی-به-دست

کاندیداهای مناسب برای تزریق چربی به دست

افرادی که سلامت عمومی خوبی دارند، کاندیداهای مناسبی برای تزریق چربی به دست هستند. تزریق چربی به دست برای افراد سیگاری توصیه نمی شود.

میزان ماندگاری تزریق چربی به دست

به طور معمول چربی تزریق شده 2 تا 4 سال ماندگاری دارد. با این حال بسته به واکنش بدن هر فرد و میزان جذب چربی متفاوت است. به طور طبیعی مقادری از چربی تزریق شده تا 6 هفته پس از تزریق توسط بدن جذب می شود. اما بافت چربی زنده مثل دیگر بافت های بدن فعالیت خود را از سر می گیرند. علاوه بر این مقدار کمی از چربی احتمالا تا 6 ماه بعد از تزریق جذب شود. اما این مقدار قابل چشم پوشی می باشد.

اطلاعات تماس

آخرین پست‌ها
 • دسته بندی دندانپزشکی و زیبایی
 • آدرس اهواز - کیان آباد – بین 20 و 21 – ساختمان کیان – طبقه سوم – واحد 6
 • زبان فارسی
 • نویسنده دکتر سید حامد حسینی
 • اینستاگرام
 • واتساپ