جزییات مطلب

عنوان

تزریق ژل؛ کاربرد، مزایا، عوارض و هزینه

درباره مطلب

تزریق ژل؛ کاربرد، مزایا، عوارض و هزینه

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های بسیاری برای جوانسازی صورت و دست ها وجود دارد. در صورت آنکه شما جز آن دسته از افراد هستید که تمایلی به انجام جراحی ندارید می تواند از روش های کم تهاجمی همچون تزریق ژل، بوتاکس و چربی به جوانسازی صورت و بدن خود بپردازید.

البته هر کدام از این روش های زیبایی برای تمامی افراد مناسب نیست به طور مثال افرادی که پوست بسیار شل و افتاده دارند کاندید مناسبی برای انجام این گونه روش های کم تهاجمی نخواهند بود. روش های جوانسازی صورت بدون جراحی با مزیت های بسیاری همراه است از اصلی ترین مزایای این روش ها دائمی نبودن آن ها می باشد. موقتی بودن از آن جهت مزیت اصلی به شمار می آید که فرد در صورت عدم نارضایتی پس از مدتی به شکل قبلی خود باز می گردد.

تزریق-ژل

تزریق ژل

با افزایش سن از دست رفتن حجم نواحی صورت طبیعی است با از بین رفتن بافت های صورت خطوط در اطراف بینی، دهان، گونه ها و … عمیق تر و واضح تر می شوند. فیلر های پوستی می تواند به حجم از دسته رفته نواحی صورت کمک نماید و سبب جوانسازی ظاهری بافت صورت شود.

امروزه بیش از یک میلیون نفر به این روش های درمانی و زیبایی روی می آورند تا بتوانند ظاهری زیبایی تر و جوان تر داشته باشند. با تزریق ژل به زیر پوست حجم از دست رفته ناحیه مورد نظر باز می گردد و چروک ایجاد شده برطرف می شود. همچنین با تزریق ژل می تواند فرم دلخواه به ناحیه مورد نظر داد.

تزریق ژل گونه

با تزریق ژل در گونه می توانید باعث ایجاد ظاهری زیبا و متناسب در صورت خود شوید. ژل ها با پر کردن نواحی خاصی از صورت که دچار کاهش حجم شده اند منجر به ایجاد حجم مناسب در صورت شده و به این ترتیب به یکی از بهترین روش های غیرجراحی برای ایجاد فرم مناسب در صورت تبدیل شده اند. قبل از انجام تزریق ژل، باید با پزشک متخصص زیبایی مشورت کرده و پس از کسب اطلاعات کافی اقدام به انجام پروسیجر کنید. طی تزریق ژل به گونه، ابتدا با کرم های موضعی در ناحیه ی تزریق یا بی حسی ایجاد می شود و سپس با استفاده از سوزن های بسیار ظریف تزریق گونه انجام می گیرد. نکته ی مهم این است که رعایت نکات بهداشتی و استریل بودن محل تزریق در پیشگیری از عفونت های پس از عمل نقش بسیار پر رنگی دارد که باعث می شود از انجام این اقدامات تهاجمی در آرایشگاه ها و مراکز غیر درمانی خودداری کنید. همچنین میزان مهارت پزشک متخصص در میزان رضایت پس از تزریق گونه بسیار موثر است، پس لازم است قبل از انجام کار تحقیقات لازم را انجام دهید. نکته ی قابل توجه این است که برای تزریق ژل گونه محدودیت سنی خاصی نداریم و افراد جوان تر نیز می توانند برای حجم دهی گونه خود از روش تزریق استفاده کنند.

تزریق-ژل-گونه

موارد کنتراندیکاسیون تزریق ژل گونه

تزریق ژل در گونه به طور کلی روشی نسبتا ایمن است و منع خاصی برای آن وجود ندارد ولی در صورتی که جز افراد زیر باشید باید حتما پیش از انجام پروسیجر به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

 1. در صورتی که دچار هرگونه عفونت در محل تزریق ژل هستید.
 2. زنانی که در دوره ی شیردهی یا بارداری هستند.
 3. افرادی که به علت مشکلات خاص مستعد ایجاد زخم یا اسکار در محل تزریق هستند.
 4. افرادی که آکنه یا تاول های درشت در محل تزریق هستند.
 5. افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی و ضعف سیستم ایمنی هستند.
 6. افرادی که دارای سابقه ی سکته ی قلبی یا ایجاد لخته های وریدی بخصوص دی وی تی هستند.
 7. افرادی که موارد قبلی تزریق ژل های دائمی را تجربه کرده اند.
 8. افرادی که دارای اختلالات و سابقه ی سکته مغزی هستند.

تزریق ژل لب

در زمینه ی تزریق ژل لب اطلاعات غلطی وجود دارد که متاسفانه ناشی از باورهای غلط در بین افراد جامعه است. امروزه در کلینیک های تخصصی زیبایی و حتی آرایشگاه ها به راحتی تزریق ژل لب انجام می گیرد ولی لازم است بدانید که این پروسیجر یکی از عمل های پلاستیک محسوب شده و میزان رضایت پس از اقدام به تزریق و عوارض محتمل تا حدود زیادی به مهارت عملی و سطح دانش پزشک متخصص بستگی دارد. در صورتی که برای اولین بار اقدام به تزریق ژل می کنید بهتر است از ژل های موقتی استفاده کنید زیرا در صورت عدم رضایت میتوان به راحتی آنها را از بین برد. در رابطه با هزینه های تزریق ژل و نوع برند مورد استفاده، سوالات خود را از پزشک متخصص زیبایی بپرسید تا بتوانید انتظار درستی از تزریق داشته باشید. اگر در کلینیک خاصی میزان هزینه دریافتی برای تزریق ژل بسیار کمتر از سایر کلینیک ها باشد باید به برند و کیفیت مواد مصرفی شک کنید زیرا در موارد متعددی مشاهده شده که تزریق مواد دارای کیفیت پایین باعث ایجاد عوارض شدید پس از تزریق ژل شده است.

تزریق-ژل-لب

 

انواع ژل

در کلینیک های زیبایی معتبر، تنها ژل هایی که مورد تایید سازمان اف دی ای هستند مورد استفاده قرار می گیرند و تزریق ژل با روش های اصولی و طبق مهارت پزشک متخصص انجام می گیرد. ژل های مورد استفاده بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده و ماندگاری تقسیم بندی می شوند. اغلب ژل های مورد استفاده دارای ماندگاری و اثرات موقت هستند زیرا مواد تشکیل دهنده ی آنها در طول زمان به دنبال متابولیسم در بدن، هضم شده و تخریب می شوند.

در این میان تنها یک فیلر دائمی وجود دارد که توسط سازمان اف دی ای نیز به تایید رسیده است، که آن را با نام پلی متیل متاکریلات می شناسیم. البته امروزه استفاده از ژل هایی که دارای اثر دائمی هستند بسیار کاهش یافته است زیرا دارای عوارض جانبی خطرناک و نسبتا زیادی هستند. همچنین سطح ایمنی این ژل ها پایین بوده و این عامل باعث شده تنها یک ژل با اثر دائمی مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد. از طرفی تزریق ژل با استفاده از مواد دارای اثر دائمی تنها در مواردی که چین و چروک ها بسیار عمیق باشند مورد استفاده قرار می گیرد (پلی متیل متاکریلات تنها برای خط لبخند مورد تایید است.)

پلی متیل متاکریلات

یک پلیمر زیست تخریب ناپذیر است که علی رغم مصنوعی بودن به خوبی توسط بافت های بدن انسان تحمل می شود. اغلب مواد خارجی وارد شده به بدن منجر به بروز واکنش های حساسیتی خفیف تا شدید می شوند و مثال بارز این مساله در حساسیت های دارویی قابل مشاهده است. بنابراین بسیار مهم است قبل از اینکه ماده ای را وارد بدن کنیم، بصورت دقیق از میزان آلرژیک بودن آن اطلاع داشته باشیم. سازمان غذا و دارو در رابطه با تزریق ژل های مختلف از استاندارد های خاصی بهره می برد که منجر به کسب مجوز تزریق برای مواد مختلف از جمله تزریق ژل ها می شود. ژل پی ام ام آ با داشتن سازگاری نسبتا بالا به بدن انسان توانسته است در محصولات بسیاری از جمله فیلر های صورت, لنز های چشمی و سیمان های استخوانی شرکت کند.

روغن سیلیکون

این ماده نیز تحت عنوان فیلر فرم دهنده برای صورت کاربرد دارد که البته فاقد تاییدیه از سازمان غذا و دارو می باشد و به همین جهت طرفداران چندانی برای تزریق ژل وجود ندارد.

ژل های موقتی

در تزریق ژل های موقت یا دارای اثر کوتاه از ماده ی هیالورونیک اسید, پلیمر کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید و یا کلاژن استفاده می شود. تزریق ژل دارای اثر کوتاه این امکان را فراهم آورده که در صورت عدم رضایت از نتیجه ی به دست آمده بتوان به راحتی به حالت پیش از تزریق بازگشت.

کلاژن

ماده ای با ساختار پروتئینی است که جز ساختارهای اصلی شرکت کننده در تشکیل بافت های پوستی و استخوان های انسان می باشد. نقش اصلی کلاژن در ایجاد قوام و سفتی بافت شرکت کننده در آن است که حالت الاستیک پوست نیز به میزان زیادی وابسته به درصد کلاژن شرکت کننده در آن می باشد، این مهم بیان کننده ی این واقعیت است که طی فرایند پیری میزان کلاژن پوست کاهش یافته و قدرت ارتجاعی آن کاسته می شود. کلاژنی که در تزریق ژل مورد استفاده قرار می گیرد، از منابع حیوانی یا انسانی تهیه می شود. مزیت بسیار عالی کلاژن درصد بالای ایمنی آن است که به دلیل کم بودن عوارض آن می باشد ولی در عوض میزان ماندگاری آن بسیار کم بوده و با ماندگاری بین سه تا چهار ماه، دارای کمترین میزان ماندگاری در بین فیلر های پوستی است. به همین دلیل به ندرت از فیلرهای خالص کلاژن برای تزریق ژل استفاده می شود.

ژل هیالورونیک اسید

این ماده ی پلی ساکاریدی (قندی) در اغلب بافت های بدن انسان از جمله پوست حضور دارد. وقتی ماده ی هیالورونیک اسید را با آب مخلوط کنیم، حجیم می شود و به علت ساختار ژل مانند طبیعی آن، می توان به منظور تزریق ژل گونه و یا تزریق ژل لب از آن استفاده کرد. امروزه از هیالورونیک اسید به عنوان محبوب ترین و پرطرفدارترین محصول موجود برای تزریق ژل یاد می شود. برای تولید آن اغلب از طریق باکتری ها در آزمایشگاه و یا به صورت جداسازی از منابع حیوانی استفاده می شود. در فرایند تولید هیالورونیک اسید، بهترین ژل ها دارای تغییرات ساختار شیمیایی به منظور ایجاد ماندگاری بیشتر هستند. به طور کلی مدت زمان ماندگاری ژل هایی که از هیالورونیک اسید ساخته شده اند بین شش تا دوازده ماه می باشد.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

این ماده ی معدنی به صورت طبیعی در ساختار استخوان و دندان های ما وجود دارد. در کنار کلاژن موجود در بافت های استخوانی، این ماده ی معدنی نیز باعث استحکام بخشی به بافت ها می شود. تزریق ژل با استفاده از هیدروکسی آپاتیت کلسیم با ماندگاری بالاتری همراه است که مدت زمان پایداری آن به صورت تقریبی هجده ماه است. لازم به ذکر است که این ماده برای تزریق لب و حجم دهی آن مناسب نیست.

پلی لاکتیک اسید

این ماده یک پلیمر زیست تخریب پذیر( قابلیت تجزیه توسط بدن دارد) است که دارای سازگاری مناسبی با بافت های بدن می باشد.  از پی ال ال آ در تهیه ی نخ های بخیه و ساختار های مورد استفاده در پیچ های استخوانی نیز استفاده می شود. از این ماده برای تزریق ژل به صورت چند بار تزریق طی چند ماه استفاده شده و نتیجه ی نهایی حاصل از تزریق ژل ها پس از چند هفته قابل مشاهده است و طول اثر آن گاهی تا دو سال پایدار خواهد بود.

انتخاب بهترین ژل

در تزریق ژل ها وظیفه ی انتخاب نوع ژل مورد نظر، از لحاظ زمان ماندگاری بر عهده ی مراجعه کننده می باشد و طبق انتخاب فرد و پزشک متخصص زیبایی از بهترین برند موجود برای شما استفاده خواهد کرد. لازم است انتخاب ماده ی مناسب برای تزریق ژل را بر عهده ی پزشک خود قرار دهید تا بتواند بر اساس تجربه و دانش خود بهترین ماده را برای تزریق انتخاب کند. امروزه تزریق ژل هیالورونیک اسید پرطرفدارترین ماده ی تزریقی در بین مردم و متخصصین است. این ماده بیشترین سازگاری ممکن با بافت های بدن را دارد و با این ویژگی احتمال ایجاد واکنش های حساسیتی و آلرژیک پس از تزریق ژل به حداقل ممکن کاهش می یابد. همچنین وجود آنزیم هیالورونیک باعث شده که در صورت بروز هرگونه واکنش ناشی از تزریق ژل هیالورونیک اسید، به راحتی تمام ماده ی تزریق شده را از بین ببرد.

کاربرد تزریق ژل

همان طور که ذکر شد، فیلرهای پوستی به رفع چین و چروک های صورت کمک بسزایی می نماید و کاربرد های بسیاری دارد که عبارت است از:

 • افزایش حجم نواحی مختلف صورت (گونه، لب، چانه)
 • زاویه سازی فک
 • تقارن سازی نواحی مختلف صورت
 • رفع چین و چروک نواحی مختلف صورت
 • زیبایی بینی
 • جوانسازی دست ها

اصلاح-دفرمیتی-خط-خنده

تزریق-فیلر-به-لب

مزایای تزریق ژل

 • بدون بیهوشی عمومی و تنها با بی حسی موضعی قابل انجام است.
 • دوره نقاهت کوتاه مدت دارد.
 • بیمار پس از تزریق فیلر می تواند به انجام فعالیت های روزمره و فیزیکی خود بپردازد.
 • هزینه های درمانی به نسبت اعمال جراحی زیبایی بسیار کمتر خواهد بود.

معایب تزریق ژل

افرادی که خواستار تغییرات دائمی هستند انجام تزریقات زیبایی همچون ژل مناسب نخواهد بود، زیرا تزریق ژل یک روش جوانسازی است که موقتی می باشد.

علائمی همچون تورم و قرمزی مشاهده می شود که این عارضه موقتی است و ظرف مدت زمان کوتاه برطرف می شود.

مدت زمان ماندگاری تزریق ژل

درمان های کم تهاجمی بایستی هر چند ماه یکبار مجددا تکرار شوند تا نتایج مطلوب تری بدست آید. قابل توجه است که تعداد دفعات به مرور کاهش می یابد.

مدت زمان ماندگاری فیلرها بسته به نوع آن متفاوت می باشد. ولی به طور معمول شش ماه تا دو سال ماندگاری خواهد داشت و پس از آن بسته به نوع ژل نیاز به تکرار خواهد داشت.

تمام آنچه که پیش از تزریق باید بدانیم

قبل از اقدام به تزریق لازم است شما اطلاعات مهمی در زمینه ی برند مورد نظر برای تزریق و مدت زمان ماندگاری آن کسب کرده باشید. البته انتخاب صحیح کلینیک معتبر و تخصصی برای انجام پروسیجر نیز بسیار مهم است زیرا میزان نتایج زیبایی تا حدود زیادی به تخصص، دانش کافی و مهارت بالینی پزشک متخصص زیبایی بستگی دارد و همانگونه که قبلا اشاره شد. برخی مواد معتبر جهت انجام پروسیجر های زیبایی تنها در اختیار پزشکان متخصص قرار داده می شود. مراجعه به کلینیک دارای وسایل مجهز و تیم مجرب با سابقه و مهارت بالا نقش بسزایی در کسب نتیجه ی رضایت بخش پس از تزریق ژل دارد.

مشاوره قبل از تزریق ژل

انجام جلسه مشاوره کمک می نماید تا بیمار با آگاهی بیشتر به تزریقات زیبایی بپردازد. در طول جلسه مشاوره بیمار می تواند تمامی انتظارات خود را بیان نماید، همچنین شرح حال دقیقی از سوابق پزشکی و مصرف داروهای خود را به طور کامل به پزشک اطلاع دهد.

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

ناحیه مورد نظر ابتدا تمیز و ضد عفونی و به صورت موضعی بی حس می شود. سپس متخصص مقدار معینی از ژل ها در نقطه مناسب زیر پوست تزریق می گردد. نتیجه تزریق ژل با توجه به ناحیه درمان بلافاصله مشخص می شود. تنها ممکن است بیمار با تورم و کبودی خفیفی مواجه شوید که این عارضه موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

 

تزریق-ژل-لب

اصلاح-خط-خنده

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل با توجه به نوع ژل و میزان مصرفی آن متفاوت می باشد. به طور معمول هزینه بر حسب سی سی محاسبه می شود، در صورت آنکه ناحیه مورد نظر چین و چروک بیشتری داشته باشد میزان مورد استفاده ژل بیشتر خواهد بود، به همین منظور هزینه آن بیشتر می شود.

سوالات رایج در مورد تزریق ژل

پس از تزریق ژل چه زمانی می توان از لوازم آرایشی استفاده نمود؟

از لوازم آرایشی بهتر است به مدت یک روز پس از تزریق استفاده نشود زیرا احتمال بروز عفونت در صورت استفاده وجود خواهد داشت. لذا به منظور پیشگیری از بروز عفونت بهتر است، استفاده نشود.

آیا ممکن است ژل پس از تزریق در ناحیه مورد نظر جابجا شود؟

ژل پس از تزریق جابجا نخواهد شد اما در صورت انجام فعالیت های ورزشی سنگین و لمس ناحیه مورد نظر احتمال جابجایی ژل وجود خواهد داشت.

چه مدت پس از تزریق ژل می توان سیگار کشید؟

کشیدن سیگار پس از تزریق ژل ممانعتی نخواهد داشت اما جالب است دقت نمایید که استعمال سیگار می تواند بر مدت زمان ماندگاری تزریق ژل اثر بگذارد و این زمان را کاهش دهد.

آیا تزریق ژل دردناک است؟

یکی از سوالات شایع که اکثریت افراد در زمانی که تصمیم به تزریق ژل دارند این است که آیا تزریق ژل دردناک است؟ گفتنی است که تزریق ژل پس از آنکه ناحیه مورد نظر بی حس می شود انجام می گردد لذا فرد در زمان تزریق به هیچ عنوان احساس درد و ناراحتی نخواهد داشت. اما لازم است بدانید که تزریق ژل در لب به نسبت سایر نواحی کمی با احساس ناراحتی همراه خواهد بود.

تزریق ژل برای چه کسانی مناسب نیست؟

تزریق ژل برای افراد بالای هجده سال مناسب خواهد بود. اما زنان باردار و شیرده به دلیل آنکه این نوع داروها بر روی سیستم ایمنی بدن آن ها اثر می گذارد بهتر است انجام نگردد.

همچنین افرادی بیماری زمینه ای فعال همچون عفونت و حساسیت به فیلر ها دارند می بایست از تزریق فیلرهای پوستی اجتناب ورزند.

علاوه بر موارد فوق افرادی که داروهای رقیق کننده، راکوتان و … مصرف می کنند می بایست تحت درمان تزریقات زیبایی همچون ژل قرار نگیرند.

پس از تزریق ژل انجام چه کارهایی ممنوع است؟

رعایت توصیه های پزشکی در رسیدن به نتیجه مطلوب کمک کننده خواهد بود. لذا سعی نمایید توصیه های پزشکی را با دقت انجام دهید.

به مدت شش ساعت از لمس ناحیه مورد نظر بپرهیزید و سعی نمایید به مدت یک روز از لوازم آرایشی در این ناحیه استفاده نکنید.

از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به صورت مستقیم، اشعه های ماورا بنفش، سونا، بخار و … بپرهیزید.

برای کاهش تورم می توانید از کمپرس سرد استفاده نمایید.

اطلاعات تماس

آخرین پست‌ها
 • دسته بندی دندانپزشکی و زیبایی
 • آدرس اهواز - کیان آباد – بین 20 و 21 – ساختمان کیان – طبقه سوم – واحد 6
 • زبان فارسی
 • نویسنده دکتر سید حامد حسینی
 • اینستاگرام
 • واتساپ