جزییات مطلب

عنوان

اینله و انله چیست؟

درباره مطلب

اینله و انله چیست؟

اینله و آنله در دندان پزشکی برای پر کردن حفره ها، حفاظت از دندان ها و همچنین افزایش زیبایی در هنگام لبخند، استفاده می شود. آن ها پر کننده ها و روکش هایی هستند که طول عمر و ماندگاری بالایی دارند و نسبت به نیازی که بیمار دارد استفاده می شوند.

اینله و انله چیست؟ کاربرد و قیمت آن ها در دندان پزشکی

احتمالاً شنیده اید که روکش یا پر کننده هایی برای پر کردن حفره ها و پوسیدگی دندان ها وجود دارند. این روکش ها و پر کننده ها اینله و آنله نام دارند. معمولاً از پر کننده ها دندان برای پر کردن حفره های کوچک استفاده می شود، در حالی که در تاج دندان ها زمانی که پوسیدگی عمیق تر است یا در صورت وجود شکستگی بزرگتر برای پوشاندن شان از روکش استفاده می شود.

 با این حال ، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که پر کردن کافی نباشد. اینله و انله چیزی است که بسیاری از متخصصان دندانپزشکی در صورت برای پر کردن این خلأها از آن استفاده می کنند.

تفاوت اینله و انله در چیست؟

در ابتدایی ترین تعاریف، یک اینله حفره ها را پر کرده و در نواحی بین کاسپ ها در یک دندان خالی قرار میگیرد. یک روکش ( آنله ) نه تنها حفره ها را در آن فضاها پر می کند، بلکه می تواند برای یک منطقه بزرگتر، از جمله کاسپ ها کار کند.

 اینله ها شبیه روکش ها عمل می کنند اما تمام سطح دندان را نمی پوشانند. هر دو از مواد یکسانی ساخته شده اند و هر دو عملکرد یکسانی دارند، اما نواحی مختلف دندان را می پوشانند تا هنگام پوسیدگی دندان به درستی محافظت شود.

اینله و انله

اینله Inlay و آنله Onlay در دندانپزشکی چیست؟

اینله ها قالب گیری می شوند و در سطح جویدن دندان که بر اثر پوسیدگی یا موارد دیگر آسیب دیده است، نصب می شوند. آنها با استفاده از یک اثر از مناطق آسیب دیده ایجاد می شوند که برای تولید به آزمایشگاه ارسال می شوند. یک اینله کاملاً در حفره دندان قرار می گیرد، اما روی کاسپ ها تأثیر نمی گذارد.

 آنها همچنین سعی می کنند تا حد ممکن رنگ دندان را با یکدیگر تطبیق دهند. به این ترتیب وقتی در دهان قرار می گیرند، زیاد قابل توجه نیستند.

 مواد مورد استفاده برای اینلای می تواند یک ماده کامپوزیتی باشد که از پرکن های سنتی قوی تر و با دوام تر تشکیل شده است. این امر باعث می شود که اینله ها به طور کلی گران تر، اما طولانی مدت تر شوند.

 دندانپزشک وقتی این گزینه را انتخاب می کند که دندان مورد نظر به درستی تقویت نشود و حفره به مواد قوی تری برای استحکام دندان نیاز دارد.

از آنله برای پوسیدگی و آسیب به دندانهای خراب استفاده می شود. دندانپزشک زمانی رویه را انتخاب می کند که حفره آنقدر بزرگ باشد که نتواند با مواد استاندارد آمالگام پر شود، یا اینکه دندان به دلیل ضعف دچار ترک خوردگی شده باشد. یک آنلای دندان علاوه بر محافظت از ناحیه پوسیدگی، استحکام دندان را افزایش می دهد.

 بر خلاف اینلای، این ناحیه می تواند شامل برآمدگی ها و همچنین فضای بین آنها باشد. دندانپزشک با سوراخ کردن حفره و تمیز کردن ناحیه پس از قرار دادن بی حسی در دهان، دندان را آماده می کند.

 سپس یک انله موقت روی حفره قرار داده می شود و تصویری برای تولید یک آنله دائمی ارسال می شود. با استفاده از یک روکش، ساختار دندان حفظ می شود. آنها همچنین از پرسلن یا مواد کامپوزیت ساخته شده اند. روکش ها “تاج های جزئی” نیز نامیده می شوند زیرا عملکرد مشابهی را انجام می دهند اما برخلاف کل دندان تنها قسمتی از دندان را می پوشانند.

ماندگاری اینله ها و آنله ها چقدر است؟

یکی از مزایای اصلی اینله ها و آنله ها این است که می توانند دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند. شما می توانید انتظار داشته باشید که یک اینله بین 5 تا 30 سال دوام داشته باشد. متخصصان دندانپزشکی نمی توانند به دلیل عوامل مختلف طول عمر آن ها را تضمین کنند.

 برخی از آنها بیش از سایرین دچار ساییدگی و پارگی می شوند و اگر از آنها مراقبت نشود، ممکن است زودتر از آنچه انتظار می رفت آسیب ببینند یا خراب شوند.

یکی از بزرگترین فاکتورها این است که بیمار چگونه بهداشت دندان خود را رعایت می کند. این بدان معناست که دو بار در روز مسواک بزنید، هر روز نخ دندان بکشید و از توصیه های خاص دندانپزشک پیروی کنید. بیمار باید برای ویزیت های بعدی به دندانپزشک مراجعه کند تا از ثبات و سلامت اینله ها یا آنله ها اطمینان حاصل کند و همچنین از محکم بودن آنها مطمئن شود.

همراه با رعایت بهداشت مناسب، بیماران باید هرچه می توانند انجام دهند تا سایش و پارگی اینله ها و آنلی ها کاهش یابد. دندان قروچه می تواند باعث ترک خوردگی و آسیب شود.

 اگر بیمار در خواب دندان قروچه می کند، دندانپزشک می تواند محافظ های شبانه یا راه حل های دیگر برای کاهش ساییدن یا محافظت از دندان ها ارائه دهد. غذای جویدنی یا سفت نیز می تواند بر طول عمر اینله و آنله ها تأثیر بگذارد. غذای سخت می تواند مواد را بشکند و غذای جویدنی که به مواد می چسبد می تواند باعث شل شدن پیوندها شود.

بنابراین، در حالی که مدت زمان دوام آنها مشخص نیست ، باید انتظار داشته باشید که بسته به میزان مراقبت و سلامت دهان و دندان شما، طول عمر بیشتری داشته باشند.

قیمت اینله و انله

مبلغ پرداختی شما نیز بستگی به میزان آسیب دندان دارد.اگر به خصوص عمیق باشد یا در یک منطقه وسیع پخش شود، هزینه ها می تواند افزایش یابد. برای نوع خسارتی که پر کننده به آن کمک می کند، مساحت کوچکتر است و هزینه ها نمی تواند به اندازه روکش ها افزایش یابد.

اکثر مردم برای اینلای و آنلای نیازی به آرام بخش ندارند. دندانپزشک بی حسی موضعی را توصیه می کند، اما برخی از بیماران ممکن است کمی بی حوصله باشند و آرامبخش بخواهند. اگر این کار را انجام دهید، هزینه اضافی برای این خدمات در نظر گرفته می شود.

هنگامی که مشغول انجام کارهای دندانپزشکی هستید، احتمالاً می خواهید فردی با تجربه و آگاه در مورد این روش داشته باشید. این مورد شامل هزینه های اضافی می شود. بسته به تجربه دندانپزشک و شهرت وی می توانید انتظار داشته باشید هزینه بیشتری بپردازید. شما باید انتظار داشته باشید که هزینه کار با کیفیت را پرداخت کنید.

پر کننده ها بهتر هستند یا روکش ها؟

درست همانطور که در بحث onlay در برابر inloy چندین جنبه وجود دارد که می توان تعیین کرد که آیا اینله ها بهتر هستند یا خیر! به طور کلی ، آنله ها از این نظر بهتر هستند که می توانند حفره بزرگتری را پر کنند و دوام بیشتری نیز دارند. به عنوان مثال، آمالگام موجود در پرکننده ها بسته به دما می تواند گسترش یافته و منقبض شود.

 این می تواند منجر به ترک خوردگی پرکننده یا حتی خود دندان شود. دوام آنها مانند اینله ها است که می تواند چندین دهه در یک زمان دوام بیاورد. اینله ها این مشکل را ندارند و در واقع دندان را محکم می کنند.

 این به این دلیل است که آنها به طور سفارشی با استفاده از یک قالب ساخته شده اند، بنابراین کاملاً در حفره جا می شوند. آنها آنقدر دندان را محکم می کنند که در برخی موارد تا 75٪ بیشتر از قبل از پوسیدگی می تواند نیروی جویدن را تحمل کند.

با این وجود، یکی از مزایای پرکردن برای بسیاری از بیماران این است که می توان آنها را سریعا در محل قرار داد. استفاده از اینله حداقل دو مرحله طول می کشد: یکی برای نشان دادن و اندازه گیری و دومی برای قرارگیری پس از ساخت. مواد لازم برای پر کردن در کلینیک است و فقط در یک مرحله قابل تکمیل است. هزینه آنها کمتر است و بیشتر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

آیا آنله نوعی روکش است؟

خیر. از آنله برای پر کردن و محافظت از آسیب های زیاد به دندان ها، از جمله دندان های کاسپ استفاده می شود. روکش معمولاً برای پوشاندن جلوی دندان ها در مناطقی که افراد هنگام لبخند زدن می بینند استفاده می شود.

 آنها معمولاً برای مبارزه با پوسیدگی دندان استفاده نمی شوند، بلکه برای مسائل زیبایی مانند تغییر رنگ  استفاده می شوند. آنها شباهت هایی با یکدیگر دارند، از جمله میزان دوام آنها. اما اهداف مختلفی را ارائه می دهند و یکسان نیستند.

اینله و انله

آیا اینله ها و انله ها تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؟

اینله ها و انله ها تحت پوشش بسیاری از ارائه دهندگان بیمه قرار می گیرند. دلیل آن این است که آنها کاملاً جنبه آرایشی و زیبایی ندارند. از آنها برای محکم نگه داشتن دندان و حفظ ساختار دندان تا حد امکان استفاده می شود. با بیمه گر خود مشورت کنید تا ببینید تحت پوشش هستید یا خیر.

اطلاعات تماس

آخرین پست‌ها
  • دسته بندی دندانپزشکی و زیبایی
  • آدرس اهواز - کیان آباد – بین 20 و 21 – ساختمان کیان – طبقه سوم – واحد 6
  • زبان فارسی
  • نویسنده دکتر سید حامد حسینی
  • اینستاگرام
  • واتساپ