جزییات مطلب

عنوان

لمینت دندان انواع و هزینه آن

درباره مطلب

لمینت دندان؛ انواع و هزینه آن

لمینت مواد بسیار نازکی است که با ماندگاری بالا برای پوشش سطح بیرونی دندان ها و زیبایی بیشتر استفاده می شود. لمینت دندان به انگلیسی denatl porcelain laminate یا dental veneers گفته می شود. در واقع مواد به کار برده شده در این روش لایه ای هم رنگ دندان ها است که باعث اصلاح فرم و رنگ دندان ها می شود. به وسیله لمینت می توان فاصله میان دندان ها را بست و شکستگی دندان ها را اصلاح کرد. علاوه بر این ها اگر دندان بدرنگ و فرم بدی داشته باشد، این روش گزینه مناسبی خواهد بود.

لمینت دندان چیست؟

لمینت یک لایه‌ی نازک صدفی رنگ است که به شکل اختصاصی برای هر فرد ساخته می‌شود.  این لایه‌ی نازک، روی دندان‌ها را می‌پوشاند و ظاهر آن‌ها را زیبا و بی نقص می‌سازد.  لمینت به سطح دندان ها چسبیده و با آن یکپارچه می‌شود. لمینت رنگ، اندازه‌ی و طول آن ها را تغییر می‌دهد.

تاریخچه لمینت دندان

تاریخچه لمینت دندان به زمان های خیلی دور بر می گردد. پزشکان و اطباء در زمان های بسیار قدیم با توجه با امکانات موجود این روش انجام می شده است. علم و تجهزیات دندانپزشکی در زمان های گذشته بسیار محدود بوده است و تنها برای تسکین دردها و کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه می کردند. انجام لمینت دندان یک تحول بزرگ در علم دندانپزشکی محسوب شد.

تاریخچه استفاده از ونیر به سالیان بسیار قبل یعنی از دوره باستان آغاز بر می گردد. در حدود 5000 سال پیش قومی به نام مایا برای زیباتر کردن لبخند خود از سنگ های تزئینی به نام ایلنه استفاده می کردند. با انجام تراش ها و فرم دهی های مخصوص بر روی سطح دندان ها نصب می کردند. اما طول عمر این روش کم بود و با به ضربه ای نه چندان محکم از روس سطح دندان جرا می شد.

در سال 1920 میلادی انجام لمینت دندان یک پیشرفت بزرگ را تجربه کرد و در سال 1928 یک دندانپزشک به نام چارلز پینکسون که در صنعت فیلم سازی مشغول به فعالیت بود نوعی ونیر سرامیکی بر روی سطح دندان های بازیگران قرار داد تا بتواند به زیباتر شدن لبخند آن ها کمک کند.  چارلز پینکسون این ونیرها را با چسب بر روی سطح دندان ها می چسباند که طول عمر ماندگاری آن به چندین ساعت می رسید که این خود یک پیشرفت چشم گیر در زمینه لمینت دندان بود.

این روش تا سال 1950 انجام می شد تا زمانی که دندانپزشک دیگری به نام مایکل بونوکور برای چسباندن لمینت ها از اسید ضعیف استفاده کرد. با این کار مدت زمان ماندگاری آن طولانی تر شد. این روش تا چندین سال ادامه داشت تا زمانی که پزشکان برای قرار دادن لمینت ها به روش تراشیدن مینای دندان روی آوردند.

کاربرد لمینت دندان

لمینت ها به شکل معمول برای دندان هایی که به دلایل عصب‌کشی دندان و یا مصرف برخی داروها مثل تتراسایکلین تغییر رنگ داده‌اند می تواند بسیار کاربردی باشد. استفاده بیش از حد فلوراید و یا پر کردن های مکرر دندان ها باعث می شوند ظاهر آن ها تغییر کنند. با لمینت این مشکلات قابل اصلاح هستند. دندان هایی که خراب شده اند و یا شکستگی دارند نیز با این روش قابل درمان هستند. کاربرد لمینت در دندان هایی که نامنظم هستند یا به هر دلیلی ظاهر غیرعادی دارند و یا فاصله‌ی بین آن ها زیاد است با این روش به اثبات رسیده است.

در حالت کلی موارد مورد استفاده از لمینت دندان را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • درمان لکه های روی دندان
 • درمان دندان هایی که دچار لب پریدگی شده اند.
 • برای از بین فاصله بین دندان ها مورد استفاده واقع می شود.
 • درمان بهم ربختگی های دندانی

انواع لمینت دندان

لمینت های دندان می‌توانند از جنس پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین باشند. لمینت های پرسلین در برابر لکه های رنگی مواد غذایی به نسبت رزین مقاومت بیشتری نشان می‌دهند. علاوه بر این انعکاس نور در لمینت پرسلن بهتر است. در نتیجه لمینت های پرسلین بسیار طبیعی به نظر می‌ رسند.

این روش دارای دو نوع کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی است. لمینت های کامپوزتی به دلیل رنگ و ضخامت بسیار کم آن، نیازی به تراشیدن ندارند؛ لذا در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است.

لمینت های سرامیکی به نسبت کامپوزیت هزینه های بالاتری دارند. نام دیگر آن پرسلن ونیر است. تنوع لمینت ها از لحاظ نوع جنس و شفافیت بیشتر است و عمدتا نیاز به تراش دارند. البته ظاهر زیبای آن نیز از جمله مهمترین پارامترهای انتخاب این نوع لمینت توسط افراد است. همچنین لمینت سرامیکی کیفیت و ماندگاری بالاتری دارند.

انواع لمینت سرامیکی دندان

باید گفت که لمینت‌ های سرامیکی نیز به دلیل نوع مواد به کار رفته شده در ساخت آنها با یکدیگر متفاوت هستند. لمینت زیرک ونیا نسبت به سایر لامینت ها مقاومت بالاتری دارد، اما زیبایی کمتری دارد. از این رو این نوع لمینت سرامیکی برای دندان هایی که تحت فشار بالایی هستند مناسب تر است.

لمینت سرامیکی EMAX، هم دارای استحکام قابل قبولی است. از لحاظ ظاهر طبیعی است و برای دندان‌هایی که نسج بیشتری دارند استفاده می گردد.

دندان های که بافت بسیار محکمی دارند استفاده از لمینت فلدسپاتیک یا کریستالی برای آن ها مناسب تر است. این دندان ها به طور معمول نیاز به تغییر جزئی در شکل و فرم دارند. این نوع لمینت ها درخشندگی و ظاهری طبیعی را دارند.

توصیه می شود جهت انتخاب بهترین سرامیک، پیش از انجام کار با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مراحل لمینت دندان

کلا لمینت را می توانید طی سه مرحله انجام دهید. مرحله اول مشاوره قبل از درمان هست. دو مرحله دیگر مربوط به آماده‌سازی و کار گذاشتن لمینت است.

مشاوره

در مرحله مشاوره باید هدفتان را با دندانپزشک در میان بگذارید. دندانپزشک نیز با توجه به هدف شما معاینه را انجام می دهد تا بررسی کند که لمینت برای دندان شما مناسب است یا خیر. گاه ممکن است برای بررسی های دقیق تر نیاز به تصویربرداری از دندان ها باشد.

آماده سازی

در واقع لمینت جایگزین بخشی از مینای دندان می شود. به همین منظور باید مقدار بسیار کمی از مینای دندان برداشته شود تا فضای مناسب برای قرارگیری لمینت بر روی دندان ایجاد شود. بعد از تراشیده شدن مینای دندان، دندانپزشک قالبی از دندان شما تهیه می کند.  سپس آن را به آزمایشگاه ارسال می کند تا لمینت متناسب با قالب دندان شما ساخته شود. معمولا ساخت لمینت بین 2 تا 4 هفته طول خواهد کشید. در این مدت از روکش موقت استفاده خواهد شد.

اتصال لمینت به دندان ها (Bonding)

در آخرین مرحله، لمینت را به دندان ها متصل می کنند. قبل از چسباندن دائمی لمینت، آن را روی دندان می‌گذارد تا تناسب و رنگ آن بررسی شود. در صورت لزوم دندانپزشک، آن را  برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برسد. همچنین در صورت مغایرت رنگی می توان رنگ روکش را با سایه سیمان تنظیم کرد. در نهایت دندان را تمیز کرده و کمی سطح دندان را زبر می‌کند تا لمینت محکم تر به دندان ها بچسبد.

لمینت دندان از چه موادی ساخته می شود؟

 

لمینت دندان از مواد مختلفی ساخته می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سرامیک بر پایه شیشه

یکی از زیر مجموعه های سرامیک بر پایه شیشه، پرسلین فلدسپاتیک است. این مواد از سه جزء اصلی به نام های کوارتز، فلدسپات و کائولین تشکیل شده اند. از اصلی ترین این مخلوط می توان به دی اکسید سیلیکون اشاره نمود.

سرامیک بر پایه آلومینا

اینسرام پرسلین نوعی از سرامیک نپخته است که از مواد سرامیکی همراه با رنگ های مقاوم در برابر حرارت ساخته شده است. این نوع سرامیک در برابر تغییر رنگ بسیار مقاوم هستند.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

این نوع سرامیک از مواد پلی کریستالین ساخته شده است. در این گونه سرامیک هیچگونه شیشه ای به کار نرفته است. سرامیک بر پایه زیرکونیا در برابر سرامیک بر پایه شیشه مستحکم تر است.

نحوه صحیح انتخاب رنگ لمینت دندان

نحوه انتخاب صحیح رنگ لمینت موضوع مهمی است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم:

انتخاب رنگ

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در انجام لمینت باید به آن توجه کرد رنگ مناسب آن است. انتخاب رنگ صحیح لیمنت می تواند میزان زیبایی لبخند شما را تا حد زیادی افزایش دهد. همچنین با انتخاب درست می توانید کاری کنید که دندان های شما طبیعی تر جلوه کند. متاسفانه امروزه اغلب افرادی که متقلضی انجام لمینت هستند خواستار رنگ کاملا سفید و براق می باشند. سفیدی و براقی بیش از اندازه یزان طبعی بودن لمینت را کاهش می دهد. از مزایای بسیار خوبی لمینت، طیف مختلف رنگ بندی آن است.

ملاک های انتخاب رنگ

برای انتخاب صحیح رنگ لمینت دندان ملاک های مختلفی وجود دارد. یکی از مهم ترین آن ها رنگ پوست صورت شما است. افرادی که دارای پوست تیره هستند، لیمنت بسیار سفید و براق برای آن ها می تاند یک انتخاب نادرست باشد. این افراد نباید از لمینت های بسیار روشن استفاده کنند، بهتر است رنگ های تیره تر انتخاب کنند.

همچنین موضوع بسیار مهمی که امروزه به آن بسیار توجه می شود میزان سفیدی چشم ها است. انتخاب رنگ هایی که میزان سفیدی آن از میزان سفیدی چشم هایتان بیشتر است، اشتباه می باشد. رعایت این نکات به شما امکان انتخاب یک تصمیم درست برای رنگ لمینت دندانتان می دهد. همچنین با رعایت این نکات می توانید یک لبخند زیبا و کاملا طبیعی داشته باشید.

ترکیب رنگ بندی لمینت دندانی

امروزه شرکت های مختلفی در داخل و خارج از ایران به تولید لمینت های کامپوزیتی و سرامیکی پرداخته اند. رنگ لمینت های دندانی در دسته بندی های مختلفی قرار دارد. رنگ بندی لمینت ها توسط یک الگوی خاص و کلی دسته بندی می شوند. این رنگ بندی در 4 سطح به نام های A، B، C، D  قرار می گیرند.

انتخاب رنگ لمینت در مرحله به انتخاب خود شما است. پس از انتخاب، دندانپزشک نظر خود را به شما بیان می کند. مشورت کردن با دندانپزشک در انتخاب رنگ صحیح به شما بسیار کمک می کند تا از نتیجه کار نهایت رضایت را داشته باشید.

مراقبت از رنگ لمینت دندان

لمینت ها قدرت ماندگاری بسیار بالایی دارند. اما نیازمند رسیدگی به صورت مرتب هستند. با رعایت بهداشت دهان و دندانو داشتن رژیم غذایی مناسب می توانید طول عمر لمینت دندان های خود را افزایش دهید.

کاندیدای مناسب برای انجام لمینت دندان چه کسانی هستند؟

افرادی که دارای مشکلات زیر هستند می توانند کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت دندان باشند.

 • افرادی که دارای دندان های دو رنگ هستند.
 • افرادی که دارای دندان های کج هستند.
 • افرادی که دندان هایی با طول کوتاه دارند.
 • افرادی که دچار ساییدگی دندان شده اند.

کاندیدای مناسب براس لمینت دندان

کاندیدای نامناسب برای انجام لمینت دندان چه کسانی هستند؟

افرادی که دارای شرایط زیر هستند کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت دندان نمی باشند.

 • افرادی که بر روی سطح دندان خود دارای پوسیدگی های وسیع هستند. زیرا انجام لمینت بر روی دندان های پوسیده نه تنها مشکل اصلی را رفع نمی کند بلکه ممکن است بیماری های بیشتری را برای فرد به وجود آورد. قبل از انجام لمینت لازم است که حتما پوسیدگی های سطح دندان کامل رفع شود.
 • افرادی در ناحیه مینای دندان خود دچار ساییدگی بسیار شده اند. زیرا در این حالت بافت مینای دندان بسیار ضعیف است و لمینت به درستی بر روی دندان جای نمی گیرد و همین موضوع باعث به وجود آمدن بیماری های عفونی لثه می شود.
 • افرادی که عادت های نامعمول دهانی مانند دندان قروچه دارند کاندید مناسبی برای انجام این روش نمی باشند. زیرا این عادات باعث شکسته شدن لمینت و در نهایت موجب آسیب رسیدن به دندان اصلی می شود.
 • افرادی که دارای لثه های ضعیف و ناسالم هستند.
 • افرادی که بیماری های عفونی و بیماری های لثه مبتلا هستند.
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند.
 • افرادی که به برخی بیماری های مفصلی مبتلا هستند.

لمینت بدون تراش دندان چیست؟

لمینت بدون تراش دندان نوعی ونیر فوق نازک است. ضخامت این لمینت ها کمتر از سه دهم میلی متر طراحی شده است که بتوان آن ها را بدون تراش دادن روی سطح دندان قرار داد.  انجام این روش یک فرایند غیرتهاجمی محسوب می شود.

مراحل نصب لمینت بدون تراش  

نصب لمینت بدون تراش طی دو مرحله و توسط پزشک متخصص انجام می شود. در مرحله اول پزشک در ابتدا یک معاینه کلی از تمامی دندان ها انجام می دهد و سپس در صورت سالم بودن دندان ها از تمامی دندان ها قالب کلی و دقیق تهیه می کند و برای به آزمایشگاه ارسال می کند.

 لازم است بدانید که این نوع لمینت ها در ایران ساخته نمی شود به همین خاطر آزمایشگاه قالب و رنگ مورد نظر لمینت را برای ساخت به کشور های همسایه می فرستد. به همین دلیل قالب های اندازه گیری شده پس از 3 الی 4 هفته آماده می شود. در این نوع لمینت چون مینا دندان تراشیده نمی شود، بیمار نیازی به استفاده از ونیر موقت پیدا نمی کند. 

در مرحله دوم نصب لمینت های بدون تراش انجام می شود. این کار توسط پزشک متخصص و با اعمال تکنیک های خاص بر روی دندان نصب می شود. این لمینت ها مانند لمینت های استاندارد قابلیت پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها را دارد.

لمینت بدون تراش

مزایای لمینت بدون تراش

این روش مانند سایر روش ها دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • ونیر لیمنت های بدون تراش به صورت کامل با مینای دندان پیوند می خورد به همین خاطر استحکامی بسیاری بین لمینت و دندان برقرار می شود.
 • سلامت دندان ها در زیر لیمنت های بدون تراش کاملا حفظ می شود.
 • برای انجام این روش دکتر نیازی به انجام روش های مختلف بیهوشی یا بی حسی ندارد.
 • لیمنت های بدون تراش برای افرادی که نمی خواهند مینای دندانشان تراش بخورند، توصیه می شود.
 • هرچند ضخامت لمینت های بدون تراش در مقایسه با لمینت های استاندارد کمتر است اما جالب است بدانید که به اندازه آن ها مقاوم هستند و از لحاظ زیبایی در رقابت با لمینت های استاندارد قرار دارند.
 • همانطور که گفتیم این روش کاملا غیرتهاجمی است و نیاز کمی به آماده سازی برای دندان ها زیرین دارد.
 • مدت زمان ماندگاری لمینت های بدون تراش اگر نحوه نصب آن ها به درستی انجام شده باشد تا 10 سال هم به طول می انجامد.
 • در انجام این روش مینای دندان تراش نمی خورد به همین خاطر دندان های زیر لمینت سالم باقی می ماند.
 • نتیجه ای که از نصب لمینت های بدون تراش کسب می شود کاملا طبیعی است.

معایب و عوارض لمینت های بدون تراش

اما لمینت های بدون تراش دارای معایبی هستند که در ادامه چند مورد مهم آن را ذکر کردیم:

 • لمینت های بدون تراش نسبت به لمینت های استاندارد ضخامت کمتری دارند به همین دلیل اگه ایرادات دندان های بیمار زیاد باشد، نمی توان آن را پوشاند. در این موارد پزشک از لمینت های استاندارد استفاده می کند.
 • نصب اینگونه لمینت ها در مقایسه با لمینت های استاندارد نیازمند مهارت و تجربه بالایی است به همین خاطر هر دندانپزشکی نمی تواند به خوبی آن ها را نصب کند.
 • لمینت های بدون تراش برای دندان های بسیار زرد یا سیاه و همچنین دندان هایی که کجی زیادی دارند مناسب نمی باشد.

کاندیدای مناسب برای نصب لمینت های بدون تراش

برای تشخیص بهتر اینکه چه کسی می تواند کاندید مناسب تری برای این روش باشد باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد. اما افرادی که دارای شرایط زیر هستند می توانند کاندیدای مناسبی برای انجام آن باشند:

 • افرادی که دارای دندان های شکسته یا لب پر هستند.
 • افرادی که در بین دندان های ود دارای فاصله جزئی هستند.
 • افرادی که دارای دندان های کج هستند.
 • افرادی که دارای دندان های کوتاه هستند.

تفاوت لمینت با دیگر روش های زیبایی دندان

از منظر مقایسه‌ با روش‌های هم‌کاربرد لمینت، جایگزین آن می‌تواند کامپوزیت و روکش دندان باشد. لمینت گزینه‌ای مناسب است زیرا که بین این دو روش از نظر مزایا و معایب قرار دارد. این روش از لحاظ ماندگاری و زیبایی نسبت به کامپوزیت بهتر است. همچنین از نظر استحکام و جلوگیری از پوسیدگی دندان نسبت به روکش دندان ضعیف‌تر عمل می‌کند. برای افرادی که تمایل به تغییر دندان های خود به شکل نسبی دارند لمینت می‌تواند بهترین گزینه‌ی موجود باشد. دندان ها در کامپوزیت فقط اندکی تغییر می‌کنند و با روکش مینای دندان تغییر بیشتری را متحمل می‌شود.

تفاوت های ونیر با لومینیزر دندان

لومینیرز دندان چیست؟ اخیرا تکنولوژی جدیدی توسط شرکت Denmat آمریکایی معرفی شده است . این شرکت سرامیکی با عنوان cerinate را تولید کرده است که علاوه بر استحکام قوی، زیبایی بالا و ظاهر طبیعی دارد.

همچنین این دو روش دارای تفاوت هایی هستند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • لومینیزر نیاز به تراش ندارد اما برای نصب ونیر دندانپزشک باید در ظاهر دندان ترش هایی ایجاد کند.
 • برای انجام ونیر به دلیل تراش هایی که بر روی دندان اعمال می شود بی حسی صورت می گیرد. اما لوینیزر چون نیازی به تراش ندارد بی حسی انجام نمی شود.

همانطور که می بینید از لحاظ کارایی هر دوی آن ها شبیه هم هستند تنها مراحل نصب آن با متفاوت است. همچنین در روش لومینیزر آسیبی به مینای دندان نمی رسد  به همین خاطر به مرور زمان روش لومینیزر نسبت به روش ونیر در بین مردم محبوب تر می شود.

شباهت های ونیر با لومینیزر دندان

ونیر با لومینیزر دارای ویژگی های مشترکی است که عبارتند از:

 • از لحاظ قیمت هر دوی این ها تقریبا یکسان هستند.
 • جنس هردوی آن ها از سرامیک است.
 • هر دو قابلیت ضد لک دارند و با گذشت زمان رنگ آن ها تغیر نمی کند.
 • دارای ماندگاری بالا هستند.
 • هردوی آن ها ظاهری طبیعی دارند و می توانند فاصله بین دندانی را از بین ببرد.

مقایسه ونیر با لومینیزر دندان

یکی از سوال های رایجی که برای افراد پیش می آید این است که آیا لومینیزر بهتر است یا لمینت؟ برای قرار دادن ونیرهای سرامیکی بر رو دندان هر دندانپزشک روش خاص خود را دارد. یکی از روش هایی که نیاز به تراش و دستکاری دندان ندارد لومینیزر است. به این روش اغلب ونیر بدون تراش هم می گویند. بنابراین لومینیزر تنها یک برند است که نصب آن نیازی به تراش ندارد.

تفاوت ایمپلنت و لمینت دندان چیست؟

دندانپزشکان برای داشتن لبخندی زیبا روش های ایمپلنت و لمینت را به مراجعه کنندگان پیشنهاد می دهند. به همین خاطر بسیاری از افراد برای اصلاح طرح لبخند خود در بین روش های مختلف زیبایی طرح لبخند از زوش لمینت و ایمپلنت استفاده می کنند. اما نکته مهمی که وجود دارد شناخت کامل و دقیق تفاوت های بین این دو روش است. شناخت تفاوت های آن ها این امکان را به فرد می دهد تا انتخاب درست تری داشته باشد.

ایمپلنت یک روش کاشت دندان است که با استفاده از این روش می توان جای خالی دندان را پر کرد. نحوه انجام این کار به این گونه است که در ابتدا نوعی ریشه های مصنوعی را در استخوان فک قرار می دهند و سپس ایمپلنت را بروی آن ها نصب می کنند. اما لمینت ها نوعی از روکش های دندانی هستند برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت لمینت و بلیچینگ

یکی از بهترین اتفاقایی که ممکن است برای هر فرد بی افتد این است که مورد تعریف و تجمید دیگران قرار بگیرد. داشتن دندان های سفید، مرتب و زیبا در زیبایی هر فرد بسیار تاثیر می گذارد. بلیچینگ و لمینت هر دو روش برای سفید کردن دندان بسیار کاربردی هستند. همچنین بین روش های موجو می توان گفت که این دو روش از سایر روش ها بهتر هستند. اما با توجه به شرایط دندان های بیمار پزشک این تشخیص را می دهد که کدام روش برای مراجعه کننده بهتر است.

روش بلیچینگ در مقایسه با روش لمینت از نظر اقتصادی به صرفه تر است و هیچگونه عارضه ای برای بیمار به همراه ندارد. همچنین بلیچینگ در مدت زمان بسیار کوتاهی در مطب و هم در منزل انجام می شود. اما لمینت باید حتما در مطب جرا شود. مدت زمانی که برای انجام لمینت صرف می شود نسبت به روش بلیچینگ طولانی تر است زیرا لیمنت یک فرایند چند مرحله ای است.

از دیگر تفاوت های بین این دو روش می توان به میزان ماندگاری آن ها اشاره کرد. لمینت دندان از لحاظ ماندگاری در برابر بلیچینگ بسیار بیشتر است. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که اگر بهداشت دهان و دندان رعایت نشود عمر لمینت به شدت کاهش می یابد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

برای بیان تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت ابتدا باید گفت که هر دو موادی هستند که برای ایجاد لبخندی زیباتر در هر فرد در کلینیک های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. هردوی این مواد دارای ویژگی های خاص خود هستند که پزشک با توجه به نیاز بیمار از آن ها استفاده می کند. لازم است بدانید که استفاه از ونیر کامپوزیتی برای هر فرد یا هر دندانی توصیه نمی شود. به همین خاطر تشخیص درست برای انتخاب این مواد بسیار اهمیت دارد.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

مزایا لمینت دندان چیست؟

این روش دارای مزایای بسیاری است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

اصلاح طرح لبخند

لمینت می تواند با ایجاد پوششی بر روی دندان های زرد یا آسیب دیده لبخند زیبا را به فرد هدیه دهد.

در برابر تغییر رنگ مقاومت بالایی دارد

یکی از مهم ترین مزایا این روش مقاومت بالای آن در برابر تغییر رنگ و زرد شدن است.

طبیعی بودن

از جمله مزیت لمینت این است که در رنگ های مختلف موجود می باشد. از این رو می توان نزدیک ترین رنگ را به رنگ دندان های طبیعی دندان ها انتخاب کرد.

مقاومت بالا

از جمله مزیت های بسیار مهم لمینت دوام بالای آن و طول درمان کوتاه آن است.

مزایای لمینت دندان

عوارض و معایب لمینت دندان

این روش مانند سایر روش های زیبایی و درمانی دارای عوارض مخصوص خود است که عبارتند از:

حساسیت نسبت به گرما و سرما

بروز همچین حساسیتی کاملا طبیعی است که اغلب در همه خدمات دندانپزشکی شایع است. اگر با این عارضه شدید نگران نشوید. علت بروز این عارضه به خاطر کارهای انجام شده بر روی دندان شما است. با گذشت مدت زمان کوتاهی کاملا رفع می شود. اما اگر پس از انجام لمینت برای مدت طولانی به این عارضه دچار شدید بهتر است که دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

تغییر رنگ دندان پس از انجام لمینت و تغییر رنگ با سایر دندان ها

رنگ دندان هایی که لمینت شده اند خود به خود تغییر نمی کند بلکه عوامل مختلفی باعث ایجاد این تغییر رنگ می شوند. عامل اصلی این تغییر رنگ موادی است که دندان با آن در تماس است. اما لازم است بدانید که لمینت ها در برابر عواملی که موجب تغییر رنگ می شوند بسیار مقاوم هستند. برخی موادهای غذایی که دارای رنگ دانه های قوی هستند مانند قهوه می توانند عامل بروز این عارضه شوند. همچنین استعمال دخانیات هم می تواند بر تغییر رنگ لمینت تاثیر بگذارد. همانطور که گفتیم لمینت ها دارای مقاومت بالایی هستند به همین خاطر میزان تاثیر این عوامل بر روی دندان های طبیعی بسیار بیشتر است. در نتیجه با توجه نکردن به این عوامل تغییر رنگ قابل توجهی در دندان های لمینت شده و نشده مشاهده می کنید.

پوسیدگی دندان های زیر لیمنت به علت نصب نادرست آن

اگر این روش توسط بهترین متخصص دندانپزشک و در بهترین کلینک دندانپزشکی انجام نشود ممکن است دندان ها پس از لمینت دچار پوسیدگی شوند. علت به وجود آمدن این پوسیدگی عدم رعایت اصول قرار دادن و مراحل نصب لمینت است. در این حالت دندان ها در زیر لمینت دچار پوسیدگی می شوند. پس نکته مهمی که قابل اهمیت است انتخاب درست دندانپزشک و کلینیک زیبایی دندانپزشکی است.

بروز بیماری های پریودنتال  

بیماری های پریودنتال همان بیماری های لثه ای هستند. برخی از مهم ترین این بیماری ها عبارتند از عفونت های بافت لثه، لقی دندان و همچنین تحلیل رفتن بافت لثه. انتخاب درست پزشکی که تجربه و مهارت بالایی در این زمینه دارد می تواند احتمال بروز این عارضه را به صفر برساند.

لمینت های دندانی امکان ترمیم ندارند

 یعنی اگر بر اثر بروز عوامل مختلف دندان دچار شکستگی شود امکان ترمیم مجدد آن وجود ندارد و باید آن را تعویض کرد.

لمینت دندان امکان برگشت پذیری ندارد

 این موضوع به این معنا است که به دلیل تراش هایی که قبل از انجام آن بر روی سطح دندان زده می شود امکان برداشتن آن وجود ندارد. اگر نمی خواهید که برای همیشه این روش را تجربه کنید بهتر از روش های دیگر مانند کامپوزیت یا روکش های دندانی استفاده کنید.

چگونه از بروز عوارض لمینت دندان جلوگیری کنیم؟

حال برای اینکه با خیال راحت این کار را انجام دهید نکاتی را آماده کرده ایم. با رعایت نکات زیر دیگر نگران نباشید و با خیال راحت دندان هایتان را لمینت کنید.

 • گار زدن مواد غذایی سخت مانند یخ، آجیل و … ممنوع است. همینطور نباید برای باز کردن برخی اجسام از دندان هایتان کمک بگیرید. این موارد باعث می شوند که فشار زیادی به دندان هایتان وارد شود. حتی این موارد می تواند موجب شکسته شدن دندان های اصلی شما شوند. اما اگر این اتفاق برای شما رخ دهد جای نگرانی وجود ندارد؛ با مراجعه به دندانپزشک خود می توانید آن را تعویض کنید.
 • با کم کردن مصرف مواد غذایی هایی که دارای رنگدانه های بسیار قوی هستند می توانید از بروز تغییر رنگ لمینت خود جلوگیری کنید.
 • دود دخانیات به شدت می تواند باعث تغییر رنگ دندان های شما شود. پس بهتر است استعمال آن را قطع یا به حداقل برسانید.
 • نکته آخر رعایت بهداشت دهان و دندان به بهترین نحو است. بسیاری از افراد بر این باورند که با انجام لمینت دیگر نیازی به مسواک زدن ندارند. این تفکر کاملا اشتباه است. سطوح لمینت نیاز به تمیز شدن دارند.
 • تنها کاری که بعد از جدا شدن لیمنت می بایست انجام دهید نگه داشتن آن در پوشش حافظی مانند دستمال تمیز و مراجعه به دندانپزشک خود است.

پس از آن از یک رزین حساس به نور برای چسباندن لمینت به دندان ها استفاده می شود. به این ترتیب به کمک رزین روکش را به روی دندان قرار می دهند و نور درمانی خاصی به آن تابیده می شود تا لمینت فیکس شود.در پایان نیز اضافات چسب سیمانی پاک شده و ردیف دندان ها بررسی می شود. پس از دو هفته نیز دوباره جهت پیگیری از وضعیت لمینت بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

 • پس از جاگذاری لمینت نیاز است که اصول اولیه بهداشت دهان و دندان کاملا رعایت شود. به این ترتیب مسواک و استفاده از نخ دندان هیچگاه نباید فراموش شود.
 • استفاده زیاد و نامناسب از دهانشویه ممکن است به لمینت شما آسیب وارد کند. بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده از دهانشویه با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • همچنین باید از فشار دادن دندان ها بر روی هم، سیگار کشیدن و خوردن غذاهای رنگی پرهیز کنید.
 • شکستن پسته، تخمه، بادام و انواع خوراکی‌های سخت یا جویدن یخ، ته دیگ و… به دندان های طبیعی آسیب می رساند. حال این آسیب ها در مورد دندان لمینت شده بسیار جدی‌ تر است. در صورت عدم رعایت ممکن است لمینت دچار شکستگی یا لب‌پریدگی شود.
 • لمینت در صورت شکستگی باید کلا تعویض شود.

چگونه بهترین کلینیک دندانپزشکی را برای انجام لمینت دندان بشناسیم؟

امروزه تعداد بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی لمینت دندان را انجام می دهند اما باید توجه داشت که کدام کلینیک دارای پزشک های با تجربه و تجهیزات کامل تری است.

ویژگی های یک کلینیک خوب دندانپزشکی عبارت است از:

 • مشاوره رایگان در اختیار مردم قرار بدهد.
 • پزشکان و دستیارانشان بتوانند با بیماران ارتباط بر قرار کنند.
 • با تمامی بیمه ها قرار داد داشته باشند.
 • بهداشت محیطی درمانگاه رعایت شود.
 • از تجهیزات به روز و مدرن استفاده کنند.
 • وقت شناس باشند.
 • باید در تمامی زمینه های دندانپزشکی تخصص داشته باشند.

کلینیک زیبایی نیلا در فضای بسیار مناسب و آرام با تکنیک های روز پزشکی، با بکارگیری دستگاه های پیشرفته دارای مجوز رسمی با پزشکان متخصص برای بازگرداندن زیبایی افراد مشغول به فعالیت می باشند. در این مرکز زیبایی عرضه خدمات دندانپزشکی و زیبایی با بالاترین سطح کیفیت به تمامی افراد عرضه می گردد.

 

View this post on Instagram

A post shared by کلینیک دندانپزشکی زیبایی نیلا (@clinic.nila)

قیمت لمینت دندان

یکی از مهمترین سوالات بیماران در مورد لمینت، قیمت آن است. قیمت این روش کاملا متفاوت و بستگی به نوع لمینت، کارکرد دندانپزشک و زمانی که صرف لمینت می شود، دارد. از این رو لمینت ها از قیمت پایه 600 هزار تومان شروع می شود تا به بالا.

نتیجه گیری

انجام روش لمینت یکی بهترین روش های زیبایی لبخند به حساب می آید. بهتر است انجام این روش را بر عهده یک پزشک با تجربه و در یک کلنیک مجهز انجام داد. کلینیک نیلا در اهواز با یک کادر درمانی عالی آماده خدمات رسانی به شما دوستان عزیز می باشد.

اطلاعات تماس

آخرین پست‌ها
 • دسته بندی دندانپزشکی و زیبایی
 • آدرس اهواز - کیان آباد – بین 20 و 21 – ساختمان کیان – طبقه سوم – واحد 6
 • زبان فارسی
 • نویسنده دکتر سید حامد حسینی
 • اینستاگرام
 • واتساپ