جزییات مطلب

عنوان

پوسیدگی دندان

درباره مطلب

پوسیدگی دندان؛ علائم و روش های درمان

حفره ها، نواحی آسیب دیده ای هستند که در سطح سخت دندان ها به وجود می آیند و منجر به شکاف ها یا سوراخ های ریزی می شوند. به حفره های روی دندان، کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان نیز گفته می شود. این حفره ها به علت مجموعه ای از عوامل از جمله، وجود باکتری در دهان، خوردن میان وعده های مکرر، مصرف نوشیدنی های قندی و خوب تمیز نکردن دندان به وجود می آیند.

حفره ها و پوسیدگی دندان از جمله مشکلات شایع بهداشتی در جهان به ویژه در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می باشد. هر فردی از جمله خردسالان که دارای دندان هستند ممکن است دچار حفره بر روی دندان هایشان شوند.

اگر حفره ها درمان نشوند، بزرگ تر و لایه های عمیق دندان را تحت تاثیر قرار خواهند داد. حفره ها می توانند منجر به دندان درد، عفونت و از دست دادن دندان ها شوند. ویزیت های منظم دندانپزشکی، عادت های خوب مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بهترین راه محافت از دندان در برابر پوسیدگی می باشد.

پوسیدگی-دندان-در-اهواز

علائم پوسیدگی دندان

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان بستگی به موقعیت و وسعت آن ها دارد. ممکن است در ابتدای پوسیدگی، دندان هیج علائمی نداشته باشد. با پیشرفت پوسیدگی امکان بروز علائم زیر وجود خواهد داشت:

 • دندان درد، درد خود به خودی یا درد بدون دلیل وجود
 • حساسیت دندان
 • درد خفیف یا شدید هنگام خوردن یا نوشیدن مواد شیرین، گرم یا سرد
 • مشاهده سوراخ یا حفره بر روی سطح دندان
 • به وجود آمدن لکه های قهوه ای، سیاه یا سفید بر روی سطح دندان
 • احساس درد هنگام گاز زدن غذا

چه زمانی باید به دندان پزشک مراجعه کنیم؟

شاید ما اطلاعی از پوسیدگی دندان نداشته باشیم، به هین جهت حتی هنگام سالم بودن دندان ها، باید معاینات دندانپزشکی و تمیز کردن دندان را انجام دهیم. در صورت دندان درد در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

پوسیدگی-دندان

علت پوسیدگی دندان

حفره ها در اثر پوسیدگی دندان به وجود می آیند. در اینجا به نحوه ایجاد پوسیدگی می پردازیم.

تشکیل پلاک

پلاک دندان لایه ای نازک، شفاف و چسبناک است که سطح دندان را می پوشاند. پلاک ها به علت مصرف بیش از حد مواد قندی، نشاسته ای و خوب تمیز نکردن دندان ها به وجود می آیند. زمانی که مواد قندی و نشاسته ای به خوبی از روی دندان شما پاک نمی شود، باکتری ها به سرعت از آن ها تغذیه می کنند و پلاک یا جرم به وجود می آید. پلاکی که روی دندان شما است می تواند در قسمت زیر یا بالای خط لثه تبدیل به رسوب شود. از بین بردن رسوب موجب سختی پلاک و ایجاد محافظ برای باکتری ها می شود.

حمله پلاک

اسیدهای موجود در پلاک، مواد معدنی مینای دندان شما را از بین می برند. این فرسایش باعث ایجاد روزنه های کوچک و یا ایجاد سوراخ در مینای دندان می شود و اولین مرحله از ایجاد حفره ها شروع می شود. هنگامی که قسمت هایی از مینای دندان فرسوده شد، باکتری ها و اسیدها می توانند به لایه بعدی دندان شما، به نام عاج، برسند. این لایه نرم تر از مینای دندان است و در برابر اسید مقاومت کمتری دارد. عاج دارای لوله های ریزی است که مستقیما با عصب دندان ارتباط دارد و باعث ایجاد حساسیت می شود.

ادامه روند تخریب

وقتی پوسیدگی دندان پیشرفت می کند، باکتری ها و اسید نیز پیشروی می کنند و در کنار مواد داخلی دندان (پالپ) که شامل اعصاب و عروق خونی است حرکت می کنند. پالپ توسط باکتری ها متورم و تحریک می شود. به دلیل کمبود فضا در داخل دهان امکان تورم وجود ندارد، این موضوع موجب تحت فشار قرار گرفتن عصب و ایجاد درد می شود. درد حتی می تواند خارج از ریشه دندان تا استخوان گسترش یابد.

درمان پوسیدگی دندان

معاینه منظم دندان ها می تواند به تشخیص به موقع پوسیدگی و سایر عوامل آزار دهنده کمک و از به وجود آمدن مشکلات جدی تر جلوگیری کند. هر چه زودتر اقدام به درمان شود، از پیشرفت پوسیدگی پیشگیری خواهد شد. اگر قبل از ایجاد درد در حفره اقدام به درمان کنید، نیازی به درمان گسترده نخواهید داشت.

درمان پوسیدگی به شدت و وضعیت شما بستگی دارد،گرینه های درمان عبارتند از:

درمان با فلورایدتراپی

اگر پوسیدگی شما تازه ایجاد شده باشد، ممکن است درمان با فلوراید به ترمیم مینای دندان کمک کند و گاها می تواند ایجاد حفره را در مراحل اول به تعویق بیاندازد. درمان های حرفه ای شامل فلوراید بیشتری در آب، خمیر دندان ها و دهان شویه ها می باشد. درمان های فلورایدتراپی ممکن است به صورت مایع، ژل و یا فوم باشد که روی دندان ها زده می شود، یا با ابزار های کوچک روی دندان ها قرار می گیرد.

پوسیدگی-دندان-در-اهواز

پر کردن دندان

پر کردن دندان که اصطلاحا ترمیم نیز نامیده می شود، جز گزینه اصلی درمان است که از پوسیدگی دندان در مراحل اولیه جلوگیری می کند. مواد پرکننده شامل موادی مانند: رزین های به رنگ دندانی یا کامپوزیت دندان، چینی یا آمالگام دندانی می باشد که از ترکیب چندین ماده ساخته می شود.

روکش دندان

ممکن است برای درمان پوسیدگی های عمیق و یا دندان های تضعیف شده نیاز به روکش برای جایگرین کردن تاج طبیعی دندان باشد. دندانپزشک تمام قسمت های پوسیده دندان را از بین می برد.

عصب کشی دندان

هنگامی که پوسیدگی به مواد داخلی می رسد، احتمالا نیاز به عصب کشی خواهید داشت. این روش درمانی برای ترمیم و نجات دندان های آسیب دیده یا آلوده است. در عصب کشی پالپ دندان بیمار برداشته می شود و گاهی از داروها برای رفع هر گونه عفونت در عصب ریشه استفاده می شود. داروها را درون ریشه قرار می دهند سپس پالپ را با مواد پر می کنند.

کشیدن دندان

برخی از دندان ها به حدی خراب می شوند که نمی توان آن ها را ترمیم کرد و باید برداشته شوند، کشیدن دندان می تواند موجب ایجاد فاصله بین دندان ها شود. در صورت امکان، برای جایگزینی دندان از دست رفته، یک بریج یا کاشت دندان در نظر گرفته می شود.

اطلاعات تماس

آخرین پست‌ها
 • دسته بندی دندانپزشکی و زیبایی
 • آدرس اهواز - کیان آباد – بین 20 و 21 – ساختمان کیان – طبقه سوم – واحد 6
 • زبان فارسی
 • نویسنده دکتر سید حامد حسینی
 • اینستاگرام
 • واتساپ